ITEP HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

Ülkemizde artık birçok kurumsal şirketin işe alımlarda dil yeterliliği için ön koşul olarak sürdüğü Itep sınavı birçok aday için bir dizi bilinmezlik içermektedir. Çoğu aday Itep sınavına girmesi gerektiğini sınava 15 gün kala öğrenmektedir. Hatta beni arayan birçok aday Itep ‘in hangi sınavına girmesi gerektiğini bile bilmemektedir Sitemin Itep hazırlık sayfasındaki çizelgede de görüldüğü gibi farklı amaçlara yönelik farklı Itep sınavları bulunmaktadır. Itep sınavlarının arasında Türkiye’deki kurumsal firmaların en çok tercih ettiği Itep sınavlarını şöyle sınıflandırabiliriz:

Satış ve pazarlama içeren roller için kurumlar çoğunlukla yönetici adayları için Itep Business Plus diğer adaylar için ise Itep Business Core sınavlarını tercih etmektedir. Itep Business Core sınavı okuma, dinleme ve gramer bölümlerini içeren mekanik bir sınav olmakla birlikte, bazı firmalar Itep Business Core sınavının orijinal içeriğinde olmamasına rağmen sınava bir bölüm yazma ya da konuşma bölümü ekleyebilmektedir. Bu eklenen bölümler Itep merkezi tarafından değil kurumların kendileri tarafından değerlendirilmektedir.
Itep Business Plus sınavı biri çoktan seçmeli dilbilgisi diğeri ise dilbilgisi ve kelime türetme çalışmasını içeren yanlış bulma bölümü olmak üzere iki adet gramer bölümü, biri B1 diğeri B2 seviyesinde olan iki adet okuma pasajı, biri lecture olmak üzere üç adet dinleme testi, biri 175-225 kelime içeren makale yazımı diğeri ise 70-80 kelimelik mail yazımından oluşan 2 adet yazma bölümünden oluşur.

Genel görev tanımlarının içinde iyi düzeyde İngilizce bilmek yer alan diğer yönetici pozisyonları için kurumlar Itep Academic Plus veya Itep C1 sınavlarını talep etmektedir. Itep Academic Plus sınavının bölümleri Itep Business Plus sınavının bölümleri ile aynıdır. Farkları ise Itep Business Plus sınav soruları çok ağır olmamakla birlikte İş İngilizcesi genel terimlerini içermekte olup, Itep Academic Plus sınavı ise iş hayatından tutun da eğitime kadar tüm genel kültür konularını kapsayan bir sınavdır. Itep C1-Certificate sınavında ise Itep Academic Plus ve Itep Business Plus ile gramer bölümü hariç olmak üzere aynı bölümleri içerir. Itep C1-Certificate sınavında bir bölüm çoktan seçmeli gramer bir bölüm ise çoktan seçmeli akademik kelime bilginizi ölçen kelime testi içermektedir.
Yöneticilik pozisyonu içermeyen görevler için kurumlar Itep Essentials -Itep B2 Certificate sınavlarını tercih etmekte olup, bu sınavlarda Itep Business Core sınavında olduğu gibi yazma ve konuşma bölümleri kurumların tercihine göre yer almakta ve kurumlar tarafından değerlendirilmektedir.

KURUMLAR İÇİN ITEP SINAVI HAZIRLIK

ITEP Sınavı ASELSAN, TUSAŞ/TAİ Savunma Sanayi gibi birçok kamu kurum ve kuruluşların işe alım ve terfi süreçlerinde işe alacakları personeller için uyguladıkları bir Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’dır. Belirtilen kurum ve kuruluşların yanı sıra PEGASUS, SUN, BORUSAN, ECZACIBAŞI, ŞİŞECAM, KOÇ, OYAK gibi kurumsal firma ve özel banka da aynı süreçte ITEP Sınavı uygulamaktadır. YETİŞKİNGCE olarak bu sınavlarda başarılı olmanız için sizlerin yanınızdayız. Detaylı bilgi ve eğitim talepleri için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Gerek size özel hazırlanmış bireysel müfredatla gerekse sınav konularını ele alan ortak programlarımızla ITEP Sınavında başarılı olmanıza yardımcı olmaktayım.

ITEP SINAVINA DAİR BİLİNMEYENLER

Son yayımlanan videomuzu henüz izlemediyseniz, hemen buradan izleyebilirsiniz.

SON ÇIKMIŞ SORULARLA SORU ÇÖZÜM DERS PAKETİ

DERS TALEBİ OLUŞTUR

Ders Talebi Oluşturmak İçin Aşağıda Yer Alan Formu Doldurarak Bize Gönderebilirsiniz. En Kısa Sürede Sizlere Dönüş Yapılacaktır.

    DERS TALEBİ OLUŞTUR

    Ders talebi oluşturmak için iletişim sayfamızdaki formu doldurabilirsiniz