İngilizcede Teknoloji Çılgınlığı

İngilizcede Teknoloji Çılgınlığı

Son yılların uluslararası sınavlarında ki en temel makale konularından biridir teknoloji, hayatımıza kattıkları, hayatımızdan aldıkları, avantajları, dezavantajları vs. Yıllardır öğrencilerimi bu sınavlara hazırlarken bu konuda makaleler yazdım. Peki, acaba öncelikle çocuklarımızın sonrasında kendimizin eğitimini ve zamanını sadece bir tıka bağlama riskini almak ne kadar akıllı bir seçim? Ya da acaba eğitim hizmeti günlük ihtiyaçlara yönelik yemek, boya badana, web hizmeti ile eşdeğer bir hizmet mi? Türkiye’deki belli başlı telekomünikasyon ve havacılık şirketleri ne zaman çevrimiçi sınavlarla personel alımı yapacak olsa sürekli telefonum çalar. Bu satırları okurken özel ders veren bir öğretmen olarak, bu durumdan mutlu olmam gerektiğini düşünenler olacaktır aranızda elbet. Ancak beni en mutsuz eden, ülkemin gençliği ile ilgili beni ümitsizliğe düşüren çağrılardır bunlar… Lakin yemek siparişi verirken ki rahatlıkla arayan kişi kendisinin yerine sınava girmemi ister, hatta bazıları izleyeceğim yol ve yöntemler konusunda beni aydınlatır bile, üstelik hatırı sayılır miktardaki fiyat teklifleri ile… Teknolojinin kendisi midir, yoksa teknolojiyi nasıl kullanacağını bilmeyen bir nesil midir hiç tanımadığı birine ‘SUÇ İŞLEMEYİ’ teklif ettiren?

Teknolojinin Eğitimdeki Yeri

Teknolojinin eğitimdeki yeri doğru kullanıldığı sürece elbette yadsınamayacak bir niteliktedir. Bu yazımda kendi alanımda teknolojinin kullanım amaçlarını temel olarak BİLGİYE ULAŞMA ve ÖĞRETMEN BULMA olarak ikiye ayıracağım.
Internet İngilizce öğretimi konusunda materyaller ile dolu lebi derya bir deniz. Bu materyallerin yanında çabucacık dil öğreten çok akıllı programlar, söyleyemediklerinizi size söylettiren çeviri siteleri de var… Peki ne kadar gerçekçi? Öncelikle hangi materyalin seviyemize uygun olacağını seçebilecek kadar İngilizce biliyor muyuz? İkincil olarak, bu materyaller bizlerin amaçlarına göre mi yoksa ticari bir amaca göre mi yazıldı? Söz bize istediklerimizi söylettiren çeviri programlarına gelince, sizce başka bir dildeki bir kelimenin karşılığı, anadilimizdeki kelime karşılığı ile her zaman aynı olabilir mi? Bunun yanında, bir sözlüğün her türlü aktif pasif kelimeyi kapsadığından hareketle, gerçek yaşamda ihtiyacımız olan kelimeyi nasıl ayırt edebiliriz?
Öğretmen bulma konusunda da ciddi ve faydalı bir yardımcı internet… Ancak amacı sadece ticaret olmayan eğitime ve eğitimciye saygılı sitelerin sayısı ne yazık ki bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Bu siteler haricinde kalan sitelerde, art niyetli insanlar sahte öğretmen profilleri ile denetimsizce dolaşabiliyorlar… Eğer bir yetişkin öğrenci iseniz, bu insanlara karşı elbette çocuklara oranla bir korunma yöntemi geliştirmek konusunda daha şanslı olabilirsiniz ama ya çocuğuna öğretmen arayan bir ebeveynseniz?

İnternette İngilizce Materyaller

İnternette her gördüğünüz İngilizce materyalini amaçsızca kullanmak, her şeyi okumak, dinlemek, izlemek size İngilizce öğretmeyeceği gibi, kafanızı karıştırır. Öğretmen seçiminde ticari kaygılarla açılmış hiçbir denetimi olmayan ‘Eğitim Danışmanlığı’ firmaları ile yaptığınız işbirliğinin sosyal ve maddi riskleri oldukça fazladır. Özel ders veren bir öğretmen olarak, beni hiç tanımadan, öğretmen olup olmadığım konusunda elinde hiçbir belge olmayan sözde eğitim danışmanlarından aldığım tekliflerin haddi hesabı yok. Ancak 26 yıllık bir öğretmen olmanın ötesinde, bir anneyim. Öğretmenlik yaparak ekmeğimi kazanıyor olmam ticari açgözlülüğün kurbanı olduğum anlamına gelmiyor.
Gerek İngilizce öğrenmek için gerekse öğretmen seçimi için profesyonel bir yardım almak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlamanın ötesinde sizi sosyal risklerden korur. Bir bilgiyi bilmek ile onu öğretmeyi bilmek arasında fark vardır. Her alanda öğretmen bulduğunu iddia eden eğitim firmalarındaki eğitim yöneticisinin bu alanlardaki her öğretmenin alanına ne kadar hâkim olduğunu bilmesi bir hayaldir.

Kendi adıma öğretmen eğitimcisi olarak da çalışmış bir İngilizce öğretmeni olarak, gerek doğru bilgilere gerekse doğru öğretmenlere ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı olmak isterim. İngilizceyi kâbus olmaktan çıkartıp, hedefinize koyarsanız, hiç de zor olmadığını görürsünüz…

Henüz yorum yapılmadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir