ITEP Conversation Sınavı

Itep Conversation Sınavı

ITEP Conversation Sınavı

Itep Conversation Sınavı özellikle bazı kurumsal firmaların gerek yönetici atamalarında gerekse yurt dışı birimlerine eleman alımlarında son dönemde uyguladığı bir sınavdır. Sınav yaklaşık 30 dakika sürmekte olup sadece Dinleme ve Konuşma bölümlerinden oluşmaktadır.

 

ITEP Conversation Sınavı Bölümleri

Birinci bölümde, adaydan ailesi, kendisi veya yakın çevresi ile ilgili sorular cevaplandırması beklenmektedir. Bu bölüm IELTS sınavının birinci bölümünü andırmaktadır.

İkinci bölümde, adaylardan intermediate düzeyde bir parçayı yüksek sesle okuması istenmektedir. Bu bölümde telaffuz ve tonlamanız değerlendirilir. Bu bölüm TOEIC ve PTE sınavlarından alınmıştır.

Üçüncü bölümde, hobiler ,hayat, iş vb. gibi genel konular üzerinde duyacağınız sorulara cevap vermeniz istenmektedir. Bu bölüm IELTS sınavının 2. Bölümü ve TOEIC sınavından alınmıştır.

Dördüncü bölümde, 2 adet resim gösterilmektedir. Adaylardan gördükleri resimler hakkında konuşmaları istenir. Bu bölüm Cambridge sınavlarından ve TOEIC sınavından alınmıştır. Bölüm belirli gramer konularına ve kelimelere hâkim olmayı gerektirmekle birlikte strateji çalışmasıdır.

TOEIC sınavından alınan 5.bölümde ekranda 1 dk. süreyle gördüğünüz bir belge hakkında duyduğunuz sorulara cevap vermeniz istenmektedir. Bu belgeler genelde kişisel ajandalar, toplantı programları, ya da tur programlarını kapsamaktadır.

6.bölüm ITEP ’in konuşma bölümünü içeren tüm sınavların da var olan, PTE; IELTS; TOEFL; TOEIC sınavlarının yazma ya da konuşma bölümlerinden alınmıştır. Belirli bir konuda fikrinizi bildirmeniz ve savunmanız gerekmektedir. Son bölümde ise yine aynı sınavlardan alınan güncel bir tartışma konusunda konuşmanız istenmektedir.

Her iki bölümde de belili bir konuşma stratejisini kullanma bilmeniz gerekmektedir.

Sınavın bir örneği youtube kanalımda mevcuttur. Sınava girecek arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=sxbWlLVlzkw&t=1s

 

Henüz yorum yapılmadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir