Turist – Öğretmenlik


ir dilin anadili olması, ya da uzun yıllar dilin konuşulduğu ülkelerde yaşamak kişileri otomatik olarak etkili bir dil öğretmeni yapmaz. Lakin bir dili konuşmak temel konuşma becerilerinden ya da o dilde akıcı bir şekilde günlük sohbet etmekten daha fazlasını gerektirir. Öğretmenlik, öğretme sürecine nereden başlayacağını, nasıl açıklayacağını ve hangi adımları izleyeceğini bilme becerisi de dâhil olmak üzere akıcılığın ötesine geçen bir beceri seti gerektirir.

Ayrıca, dil öğretmenleri dil ediniminin okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi bileşenlerinin her birinde öğrencilerinin ilerleyebilmeleri için uygulanacak doğru yöntemler konusunda eğitilirler. Sadece bir ders kitabının öğretmen kitabının belirlediği aktivitelerle ilerlemek yerine, tecrübeli dil öğretmenleri öğrencinin ilerlemesine ve bireysel ihtiyaçlarına göre bu materyalleri uyarlayabilir hatta bazen kendileri bile ek kaynak yaratabilirler. Doğru öğretmenler, güncel makaleler, videolar ve ses kayıtları gibi özgün materyalleri bir araya getirerek öğrencilerin gerçek dünyadaki dil kullanımına maruz kalmasını sağlayan ve pratik dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilenlerdir.

Eğitmek ve öğretmek, bilindiğinin aksine sadece çocukların öğrenme süreçlerine atfedilen pedagojik bilgiyi kapsamaz. Her yaş için geçerli olan öğrenme psikolojisi kavramı farklıdır. Yani, öğretmek ya da öğretmenlik yapmak ek iş olarak para kazandıran bir iş olmanın çok ötesine geçen, güçlü iletişim becerileri sabır, empatiyi barındıran bir tutkudur.

Görsel TC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon Araklı/ Cumhuriyet İlkokulu web sitesinden alınmıştır.

Henüz yorum yapılmadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir